NOVA ROCK 2026 (AT) – 1. Den: rozporuplný začátek.

PANNONIA FIELDS v plamenech v Nickelsdorfu

Od roku 2005 se každý rok v červnu koná festival Nova Rock. Umístěn je vedle Nickelsdorfu (Rakousko) v regionu Burgenland, blízko Slovenska a Maďarska, pouhé čtyři hodiny autem od Prahy. V článku Vám řeknu více o ročníku 2026 a proč tento festival stojí za to navštívit.
Nova Rock má kapacitu přibližně 60 000 lidí, navýšenou na 80 000 pro velké události, jako byla show Linkin Park v roce 2025. Tento velký festival má tři pódia: Red stage, Blue stage a RedBull stage. Blue stage je ta hlavní s největším prostorem. Velmi praktické je, že tato tři pódia jsou docela blízko u sebe, takže je snadné se přesouvat z jednoho na druhé. Navzdory této výhodě musely být učiněny volby ohledně lineupu. Nova Rock vždy prezentuje velmi dobrá jména, tak je téměř nemožné vyhnout se konfliktům v rozvrhu. Tento rok například nebylo možné si užít The Cure a Ice Nine Kills zároveň, nebo The Offspring a The Pretty Reckless. Samozřejmě to závisí na vkusu, ale je to klasický problém velkých festivalů s více pódii.

Tato edice 2026 se konala od 11. do 14. června. Zde jsou kapely, které jsem viděla první den, ve čtvrtek: Volbeat, Bad Omens, Trivium, Sex Pistols feat Frank Carter, Tom Morello, Ankor.

Nova Rock, Den 1: rozporuplný začátek.
Koncert kapely Ankar na pódiu, s umělci a osvětlením v pozadí. Publikum se dívá na vystoupení.

Začátek s Ankor, španělskou metalcore kapelou založenou v roce 2003, byl pravděpodobně nejlepším začátkem na Nova Rocku vůbec. Po té co jsem je viděla na Rock Castle v roce 2024 jsem nebyla zklamaná. Jejich energie na pódiu byla nakažlivá a zpěvačka Jessie Williams byla stejně působivá jako v mých vzpomínkách. Umí growl, scream a také čistý zpěv, a přepínání mezi těmito třemi zvládá bez námahy. Rozhodně je to kapela, kterou stojí za to pozorně sledovat, a jsem si jistá že budou nadále stoupat!

Diváci na festivalu Nova Rock sledují vystoupení na velké scéně s umělcem hrajícím na flétnu, zobrazovaným na obřích obrazovkách.

Další byl Tom Morello, který hrál skladby od všech svých kapel (Rage Against the Machine, Audioslave) a pár cover písní (Ozzy Osbourne, John Lennon), někdy sám zpíval, někdy požadoval zpěv po davu. Na pár skladeb se k němu připojil jeho syn, Roman Morello, který to rozhodně s přehledem zvládl! Tom ukázal, jakým je zručným hudebníkem, ale nemějte obavy, další generace je připravena.

Zpěvák vystupující na koncertě s britským motivem na pozadí, fanoušci v popředí.

Vidět Sex Pistols společně s Frankem Carterem se může zpočátku zdát jako zvláštní mix, ale zpěvák přináší potřebnou energii legendárním hudebníkům kapely. Skákal a běhal kolem po celou dobu, a v určitém momentu neváhal skočit do davu! Od RedBull stage v roce 2024 po Blue stage v roce 2026 se Frank Carter vyvinul, ale je stále stejně úžasný, jako byl dříve. Bylo moc hezké vidět, že Sex Pistols díky němu pokračují dál.

Koncert skupiny Trivium na velkém festivalovém pódiu za soumraku s davem fanoušků.

Americká thrash metalová kapela Trivium (2000) byla úplným objevem. Viděla jsem je z dálky, ale rozhodně udělali dobrou show a chci si vzít nějaký čas na poslech jejich diskografie. Doufám, že budu mít další příležitost vidět je naživo.

Koncertní vystoupení s plameny a osvětlením na scéně, fanoušci sledují výkon na živém koncertě.

Bad Omens, americká metalcore kapela založená v roce 2015, přinesla oheň na Red stage chvíli před koncem Trivium (na Blue stage). Byli nejmladší kapelou mezi velkými jmény tohoto dne, ale přitáhli docela velký dav fanoušků a zvědavých lidí. Se 3 studiovými alby předvedli setlist o 16 písních se skvělou show světel a pyrotechnických efektů. V některých aspektech mi Bad Omens připomínali staré boybandy. Některé z jejich písní se vyznačují prvky elektronické hudby, jako jejich otevírací píseň „Specter“, zatímco jiné jsou výbušnější. Mnoho jsem o nich nevěděla, ale dobře jsem se bavila. Chybělo mi trochu interakce s davem, ale jejich vystoupení bylo slušné a dav fanoušků si ten moment rozhodně užíval.

Koncertní scéna na hudebním festivalu s oslnivými světly a velkým davem fanoušků v noci.

Dánská hardrocková kapela Volbeat (2001) byla headlinerem na Blue stage na zakončení prvního dne. I když byla jejich show dobrá, jejich styl byl trochu moc klidný po Bad Omens a ještě spíše po Trivium. Byla bych zvědavá, jak by vypadali za jiných okolností. Také to, že vidět Bad Omens znamenalo zmeškat prvních 15–20 minut jejich show, mi nepomohlo dostat se do nálady. Podle mého názoru by bylo lepší vidět je ještě před Trivium.

Zůstaňte na příjmu pro den 2!

Fotografie a report: Céline Fetel

Napsat komentář

Přejít nahoru

Zjistěte více z Sound-Scribe

Přihlaste se k odběru a pokračujte ve čtení. Získáte přístup k úplnému archivu.

Pokračovat ve čtení